Celokeramické zubné korunky

Zubná korunka je v podstate obal zuba, ktorý má ochranný, estetický a funkčný účel. Celokeramická zubná korunka nahradí len viditeľnú časť zuba, od ďasna až po žuvaciu plôšku. Zubná korunka sa nasadzuje na vlastný zubný koreň a zvyšok zuba alebo na implantát, ktorý nahrádza zubný koreň.
Celokeramické zubné korunky
AKO PRIJÍMAME PACIENTOV

Zubár Bratislava

Kedy lekár odporučí celokeramickú zubnú korunku

Nie každý problém so zubami si vyžaduje nasadenie zubnej korunky. Zubný lekár vám ju ale určite odporučí v niektorých prípadoch. 

Celokeramické zubné korunky
Celokeramické zubné korunky

Zubná korunka je v podstate obal zuba, ktorý má ochranný, estetický a funkčný účel. Celokeramická zubná korunka nahradí len viditeľnú časť zuba, od ďasna až po žuvaciu plôšku. Zubná korunka sa nasadzuje na vlastný zubný koreň a zvyšok zuba alebo na implantát, ktorý nahrádza zubný koreň.

Celokeramické zubné korunky sa vyrábajú zo špeciálnej keramiky, ktorú je možné dofarbiť, čím korunka splynie s chrupom a od vlastných zubov ju nerozoznáte. Estetický účel ale nie je jediná kladná vlastnosť celokeramických koruniek.

 • Neobsahuje kov vďaka čomu je to vhodné riešenie aj pre pacientov, ktorí sú alergickí na kov.
 • Biokompatibilita – organizmus keramické korunky dobre znáša.
 • Chemická odolnosť, výborné mechanické vlastnosti – pacient s celokeramickou zubnou korunkou sa nemusí obmedzovať v stravovaní. Zubná korunka je rovnako pevná ako ostatné zuby. 
Celokeramické zubné korunky

Kedy lekár odporučí celokeramickú zubnú korunku

Nie každý problém so zubami si vyžaduje nasadenie zubnej korunky. Zubný lekár vám ju ale určite odporučí v niektorých prípadoch.

 • Odlomenie väčšej časti zuba – zubná korunka nahradí chýbajúcu časť zuba
 • Ošetrenie zubných kanálikov (endodoncia) – zub je krehký a náchylný na poškodenie. Celokeramická korunka slúži ako ochrana vlastného zuba.
 • Poškodenie skloviny – škrípanie, lieky ale aj kyseliny môžu sklovinu poškodiť. Korunka zabráni jej ďalšiemu poškodzovaniu.
 • Vrodené ochorenia skloviny alebo dentínu
 • Strata väčšiny zuba – pri rozsiahlom zubnom kaze alebo častom plombovaní môže dôjsť k väčšej strate zuba. Nasadením zubnej korunky sa zachráni zvyšok zdravého zuba a zároveň sa vyplní medzera v chrupe.
 • Náhrada starej korunky – ak došlo k poškodeniu už existujúcej korunky, alebo pacientovi nevyhovuje môže lekár odporučiť jej výmenu.
Celokeramické zubné korunky

​Postup zhotovenia celokeramickej zubnej korunky

Vyšetrenie a konzultácia s lekárom sú prvé kroky, ktoré pacient absolvuje. Ak je vhodným riešením nasadenie celokeramickej zubnej korunky a pacient s tým súhlasí nasleduje príprava zuba, ktorá spočíva v jeho obrúsení.

Keramické zubné korunky je možné zhotoviť troma spôsobmi. Korunku môže mať pacient hotovú a nasadenú do týždňa alebo na počkanie.

Zubná korunka do týždňa

 1. Zhotovia sa odtlačky chrupu (hlavne obrúseného zubu), ktoré sa odošlú do zubného laboratória. V zubnom laboratóriu zubný technik zhotoví keramickú korunku, ktorá presne sadne na pripravený zub.
 2. Obrúsený zub a chrup sa oskenujú. Informácie sa zašlú do zubného laboratória, kde zubný technik zhotoví zubnú korunku.

Tento spôsob zhotovenia zubnej korunky trvá asi týždeň. Od prípravy zubu po nasadenie zubnej korunky dostane pacient dočasnú zubnú korunku.

Zubná korunka na počkanie

Tretia možnosť zhotovenia zubnej celokeramickej korunky je najrýchlejšia a najefektívnejšia. Zub sa oskenuje a následne sa informácie prenesú do frézy, ktorá zubnú korunku zhotoví behom pár minút. Vyfrézovanú zubnú korunku je možné hneď nasadiť.

S lokálnou anestéziou nasadenie zubnej korunky pacient ani nepocíti. Ak je zub mŕtvy nie je potrebná ani lokálna anestézia.

Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.