Dentálna hygiena

Dentálna hygiena je pre každého človeka nesmierne dôležitá. Zabraňuje vzniku zubného kazu, tvorbe zubného povlaku, zubného kameňa, ochorenia ďasien, ako aj vzniku nepríjemného zápachu v ústnej dutine. Dentálnu hygienu na klinike BioDent Bratisalava vykonávame aj pred protetickým zákrokom, implantáciou alebo pred začatím ortodontickej liečby. Výhodou dentálnej hygieny je aj to, že umožňuje diagnostikovať choroby ústnej dutiny v počiatočnom štádiu.
Dentálna hygiena
AKO PRIJÍMAME PACIENTOV

Ústna hygiena je základom zdravých zubov u každého človeka. Dentálna hygiena s využitím najmodernejších prístrojov a techník umožní nielen vyčistiť zuby od zubného kameňa a plaku, ale ich aj chrániť a spevniť.

Kristína JandzíkováŠpecializácia
Dentálna hygiena a bielenie
METÓDY DENTÁLNEJ HYGIENY
Dentálna hygiena

Air flow.

Počas čistenia zubov pomocou technológie Air Flow, sú zuby ošetrené silným prúdom vzduchu, vody a jemného prášku. Častice v prášku môžu mať rôzne veľkosti. Výber správneho prášku vykonáva naša dentálna hygienička podľa potreby. Air Flow sa najčastejšie používa pri odstránení zubného plaku aj z medzizubných priestorov.

Ultrazvuk.

Ultrazvuk sa v dentálnej hygiene používa na odstránenie zubného kameňa. Postupu spočíva v čistení zubného kameňa zo sklolivy zuba ultrazvukovým prístrojom so špeciálnou tryskou, ktorá vytvára mikro vibrácie, ktoré odstraňujú zubný kameň z povrchu zuba. Súčasťou je aj subgingiválne čistenie povlaku z parodontálnych vačkov ako súčasť prevencie a liečby zápalu ďasien.

Leštenie.

Leštenie zubov je nevyhnutná súčasť dentálnej hygieny. Pri správnom vyleštené zubnej skloviny sa baktérie nedokážu uchytiť na upravenom hladkom povrchu skloviny, čo znamená, že sa tak aktívne nemnožia a nedochádza k tvorbe zubného kazu.

Fluoridácia.

Čisté zuby bez zubného povlaku sú pripravené absorbovať minerály obsiahnuté v špeciálnej zubnej paste. To nám umožňuje ľahko nasýtiť sklovinu fluoridom, ktorý pôsobí proti vzniku zubného kazu.

Dentálna hygiena

PREČO JE DENTÁLNA HYGIENA DÔLEŽITÁ?

Zubné lekárstvo sa zameriava na prevenciu s cieľom minimalizovať riziká chorôb ústnej dutiny. Hlavnou príčinou chorôb zubov je aktívne množenie baktérií, ktoré sa fixujú na zubnej sklovine. Preto je dentálna hygiena na prvom mieste v boji proti vzniku zubného kazu a rôznych chorôb ústnej dutiny.

Ak sa zubný plak a kameň odstráni včas, dá sa vyhnúť jeho škodlivým účinkom aj na ďasná. Mäkké tkanivá okolo zubov (ďasná), ktoré sú systematicky napájané baktériami a kyselinami, nie sú schopné správnej funkcie.

Dentálna hygiena taktiež zvyšuje životnosť výplní, protetických prác a implantátov.

Dentálna hygiena

DENTÁLNA HYGIENA V BIODENT BRATISLAVA

Starostlivosť o chrup nezahŕňa len pravidelné čistenie zubov zubnou kefkou a pastou. Ak používate aj zubnú niť ste o krok bližšie k dokonalej starostlivosti o chrup. Aby bola ale starostlivosť o chrup dokonalá mali by ste pravidelne absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu, ktorú nájdete aj na klinike Bio Dent Bratislava.

Profesionálna dentálna hygiena je vždy prvým krokom v liečebnom pláne. Zubné kazy, gingivitída alebo paradontitída často vznikajú práve vďaka nedostatočnej alebo nesprávnej ústnej hygiene. Dentálna hygiena je tak nie len prvým krokom v liečbe ale aj prevenciou pred vznikom týchto ochorení.

Priebeh dentálnej hygieny

Odstránenie nečistôt

Na povrchu zubu sa nachádzajú rôzne nečistoty, ktoré sa bežnou zubnou kefkou a zubnou pastou odstrániť nedajú. Na odstránenie zubného kameňa, povlaku alebo pigmentových škvŕn sa používajú rôzne metódy.

Najrýchlejšou metódou na odstránenie zubného kameňa je použitie ultrazvuku s vysokou frekvenciou vĺn, ktorý narúša jeho štruktúru. V kombinácii s mechanickým dočisťovaním ide o najefektívnejšiu metódu na odstránenie zubného kameňa.

Pieskovanie (airflow)

Po odstránení zubného kameňa nasleduje pieskovanie zubov. Pri tejto metóde sa používa zmes bikarbonátu sodného, vody a vzduchu, ktorou sa pod tlakom odstraňuje zo zubov povlak a tmavé pigmentové škvrny, ktoré vznikajú pri častom pití kávy, čaju alebo fajčení. Pieskovaním sa odstráni povlak a škvrny aj z ťažko dostupných miest.

Starostlivosť o zuby

Naše dentálne hygieničky vám vysvetlia ako sa správne starať o svoj chrup, odporučia vám pomôcky vhodné na starostlivosť o váš chrup a vysvetlia vám ako ich správne používať. Neobávajte sa opýtať ak by ste niečomu nerozumeli. Nesprávne používanie pomôcok je totižto neefektívne.

Fluoridácia

Fluoridácia sa vykonáva na záver dentálnej hygieny. Zvyšuje odolnosť zubnej skloviny pred zubným kazom. Fluaridáciou sa na povrchu zubov vytvára ochranný film, ktorý je odolný voči kyselinám, znižuje sa množstvo baktérií a zlepšuje sa hojenie zápalov.

Ako často absolvovať dentálnu hygienu

Všeobecne sa odporúča absolvovať dentálnu hygienu dvakrát do roka (každých 6 mesiacov). Všetko je ale individuálne a ak máte napríklad nadmernú tvorbu zubného kameňa alebo sa liečite na parodontálne ochorenie je dobré absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu častejšie. Platí to aj pre milovníkov kávy či tuhých fajčiarov, ktorí majú často problémy s pigmentovými škvrnami na zuboch a nechcú sa vo svojich pôžitkoch nijako obmedzovať. Naše dentálne hygieničky vám poradia ako často by ste mali toto ošetrenie absolvovať a kedy by ste nás mali zas navštíviť. 

RECENZIE
Dentálna hygiena na jednotku. Palec hore pre milú a profi dentálnu hygieničku. Konzultácia taktiež dopadla podľa predstáv.
Som maximálne spokojná s prístupom aj prácou pána zubára aj pani dentálnej hygieničky.
Dnes som bola na zubnej hygiene a bola to najlepšie odvedená práca akú som doteraz zažila.
NÁŠ TÍM
MDDr. Natalija Molnar
Kristýna Liptáková, DiS . Dentálna hygiena a bielenie
Špecializácia::
Estetická, zachovná a detská stomatológia
Pracovné skúsenosti:
7 rokov

V roku 2016 zakončila studium zubneho lekarstva na Univerzite Komenskeho v Bratislave.Jej hlavným zameraním je protetika – od snímateľných náhrad, koruniek po mostíky. Pri práci využíva najnovšie poznatky z oblasti protetickej stomatológie. Jej odbornou náplňou je aj estetická stomatológia.Nové poznatky zo stomatológie čerpá zo zahraničných prednášok a stáži. Pri svojej práci pristupuje s citom a precíznosťou, dôraz kladie na bezbolestné ošetrenie.

Špecializácia::
Dentálna hygiena
Pracovné skúsenosti:
5 rokov

Dentálna hygiena je pre každého človeka nesmierne dôležitá. Zabraňuje vzniku zubného kazu, tvorbe zubného povlaku, zubného kameňa, ochorenia ďasien, ako aj vzniku nepríjemného zápachu v ústnej dutine.

NAŠE PRÁCE
  • Dentálna hygiena s pieskovaním
  • Dentálna hygiena s pieskovaním
Pred Po
  • Zirkónové mostíky Extra Bleach White
  • Zirkónové mostíky Extra Bleach White
Pred Po
  • 10 zirkónových koruniek bleach white.
  • 10 zirkónových koruniek bleach white.
Pred Po
Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.