Prievozská 4a, Bratislava - Ružinov, Blok A na rohu Turčianskej a Prievozskej
Pondelok-Piatok: 08:00-21:00 So-Ne: na objednávku
Objednajte sa
Objednajte sa

Extrakcia zubov

O službe

Naša klinika BioDent Bratislava sa v prvom rade zameriava na ochranu zubných tkanív a samotné zachránenie zuba. Existujú však priame indikácie, pre ktoré je potrebné zub odstrániť. Ide napríklad o bolestivé a neprirodzene rastúce zuby múdrosti, úplné zničenie korunky zuba, rôzne anomálie ako nadpočetné zuby, ortodontické ošetrenie atď.
Extrakcia zubov

Potrebujete poradiť?

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať. Radi vám poradíme a pomôžeme, prípadne vás objednáme na vyšetrenie.

+421 904 641 641

Ako prijímame pacientov

MDDr. Marcel Riznič, PhD
Maxilofaciálny chirurg a implantológ. Odborný garant kliniky.
Úlohou našich starostlivých a profesionálnych lekárov je, aby extrakcia zuba bola čo najmenej bolestivá a šetrná. Naše skúsenosti nám umožňujú zaručiť vysokokvalitnú liečbu a bezbolestnú extrakciu zubov nech je akokoľvek komplikovaná. Všetky extrakcie vykonávame pod lokálnou alebo celkovou anestéziou.
Extrakcia zubov

Čo robiť po extrakcii zuba

Hojenie extrakčnej rany môže trvať 4 až 6 týždňov. Počas doby hojenia ďasna a kosti je dobré ak viete, ako sa o ranu starať, čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť.

  • Tampón, ktorý vloží lekár do miesta rany držte minimálne 15 minút
  • 3 hodiny po zákroku nejesť. Po uplynutí času dajte prednosť kašovitej a riedkej strave
  • Na druhý deň vyplachujte ústa vlažnými čajmi (kamilka, repík, šalvia alebo voda)
  • Studené obklady vám pomôžu proti opuchom aj krvácaniu. Obklady sú vhodné len v deň zákroku a deň po ňom. Ďalšie dni si už studené obklady nedávajte
  • Noc po zákroku je vhodné spať s hlavou vo vyššej polohe. Dajte si pod hlavu dva vankúše
  • Pri dentálnej hygiene miesto rany nedrhnite. Zvyšnú časť chrupu si umývajte opatrne

Čo je extrakcia zuba a kedy je nevyhnutná?

Vlastné zuby sú vlastné, preto sa na našej klinike snažíme každý jeden zub zachrániť. Nie vždy je to ale možné a sú prípady, kedy je extrakcia zuba jediným možným riešením. Extrakcia alebo vytrhnutie zuba je invazívny zásah do chrupu, kedy je zub odstránený zo zubného lôžka. Ide o ambulantný zákrok, ktorý je na našej klinike bezbolestný. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii, takže pacient nič necíti.

K extrakcii zuba sa pristupuje keď je

  • Značná časť zuba zničená zubným kazom a nie je možné ho ošetriť výplňou alebo zubnou korunkou
  • Rozsiahly zápal v oblasti zubného koreňa, ktorý sa nedá liečiť ošetrením zubných kanálikov
  • Zub je zdrojom fokálnej infekcie – lokalizované ložisko infekcie, ktoré môže byť dôvodom ochorenia celého organizmu
  • Ťažká parodontitída – zub sa kýve a má odhalené korene
  • Aj po ošetrení koreňových kanálikov je prítomný zápal s neutíchajúcimi bolesťami
  • Zub v nevyhovujúcom postavení (často ide o tzv. zuby múdrosti)
  • Zub nemá dostatok miesta v zubnom oblúku a čeľustný ortopéd odporučil jeho vytrhnutie

Čomu sa po extrakcii zuba vyhnúť

  • Časté vyplachovanie úst vodou v deň zákroku - môžete vyplaviť krvné zrazeniny, ktoré uzatvorili ranu
  • Na minimálne 24 hodín po zákroku sa vyhnite fajčeniu, alkoholu a mliečnym výrobkom. Vyhnite sa aj horúcim nápojom a strave
  • Vyhnite sa užívaniu liekov proti bolesti s obsahom kyseliny acetylsalycilovej (aspirín, acylpyrín,...). Táto zložka ľudovo povedané „riedi krv“ a zvyšuje riziko krvácania

Naši lekári vám, samozrejme, povedia čo robiť a čomu je dobré sa vyhnúť. Odporučia vám lieky od bolesti, ktoré vám v prípade potreby pomôžu a poučia vás, ako sa o ranu starať.

Indikácie pre extrakciu zubov

Extrakcia zuba sa vykonáva iba v prípade, že nie je možné zub zachrániť, alebo narušuje kvalitu fungovania ostatných zubov. Prvým dôvodom je nesprávna poloha zuba, kedy zub prekáža ostatným a mohol by spôsobovať poškodenie susedných zubov, ako je to pri zuboch múdrosti. Bežné prípady sú aj tvorba cysty na koreni alebo jeho poškodenie, atrofia kostného tkaniva či neúspešná erupcia zubu múdrosti.

Extrakcia zubov
Extrakcia zubov

Ako prebieha extrakcia zubov?

Presne vieme, ako vykonať extrakciu čo najpohodlnejšie a najbezbolestnejšie!

Extrakcia priamo závisí od počtu koreňov v problémovom zube, ako aj od jeho veľkosti. Podrobné informácie o zube nám poskytne röntgenový 3D snímok, ktorý je nevyhnutnou súčasťou ako pred samotnou extrakciou, tak aj na posúdenie vykonanej práce po nej.

Jednokoreňový zub (očný zub alebo rezák) je rovný, zatiaľ čo zub s niekoľkými koreňmi, napríklad horný molár, má až tri korene, ktoré môžu byť v kosti rôzne skrútené. Ak je zub aj s koreňom príliš veľký, jeho telo je rozdelené na niekoľko častí, ktoré sú jedna po druhej odstránené. Zníži sa tým zaťaženie na samotnú kosť, ale aj ďasná a extrakcia je tým šetrnejšia. Proces extrakcie je tiež ovplyvnený umiestnením zuba v čeľusti. Horné zuby sa odstraňujú častejšie ako dolné zuby a vyžadujú si menej liekov proti bolesti. Medzi najviac extrahované dolné zuby patria šestky. Je to spôsobené tým, že poberajú maximálny počet faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju kazu.

V prípade komplexnej extrakcie niekoľkých zubov je predpísaná celková anestézia. Napriek zdanlivej jednoduchosti tohto spôsobu odstránenia naši odborníci odporúčajú používať celkovú anestéziu iba v extrémnych prípadoch. V prevažnej väčšine situácií stačí lokálna anestézia.

Náš tím

magnifiercrosschevron-down