Prievozská 4a, Bratislava - Ružinov, Blok A na rohu Turčianskej a Prievozskej
Pondelok-Piatok: 08:00-21:00 So-Ne: na objednávku
Objednajte sa
Objednajte sa

Škrípanie zubov

O službe

Bruxizmus alebo škrípanie zubov je problém, ktorý sa dotýka cca 10% dospelej populácie. Navonok nepríjemný zlozvyk môže poškodzovať zuby, preťažovať čeľustné kĺby a spôsobovať bolesti hlavy alebo tváre. K škrípaniu zubov dochádza najčastejšie v noci, ale poznáme aj dennú formu bruxizmu.
Škrípanie zubov

Potrebujete poradiť?

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať. Radi vám poradíme a pomôžeme, prípadne vás objednáme na vyšetrenie.

+421 904 641 641

Ako prijímame pacientov

Zabrániť škrípaniu zubov sa dá len ak sa vie, čo ho spôsobuje. V zubnej ambulancii vám dokážeme pomôcť opraviť poškodené zuby, ale dôležité je aj zmierniť alebo zastaviť bruxizmus. V tomto smere vám môžeme odporučiť pár opatrení.
Škrípanie zubov

Bruxizmus

Nočný bruxizmus

Škrípanie zubov v noci je jednou z porúch spánku. Nejde len o nepríjemný zvuk, ktorý budí partnera, ale hlavne o sústavné poškodzovanie zubov vplyvom stereotypného pohybu žuvacích svalov. Osoba, ktorá nočným bruxizmom trpí, sa na škrípanie zubov nezobudí.

Denný bruxizmus

Na rozdiel od nočného škrípania zubov si zatínanie zubov počas dňa môžeme uvedomiť. V tomto prípade zohráva svoju úlohu pravdepodobne stres, hnev, frustrácia alebo prílišná koncentrácia. Zatínanie čeľuste a škrípanie zubov počas dňa môže mať na niektorých ľudí aj upokojujúci účinok. 

Bruxizmus môže byť príčinou mnohých problémov so zubami

  • zlomenie, odštiepenie vlastných zubov
  • citlivosť zubov – ošúchanie skloviny pri bruxizme môže viesť až k odhaleniu dentínu
  • poškodenie alebo zničenie protetických prác (poškodenie zubných koruniek, výplní alebo faziet)

Zuby nie sú jediné, ktoré pri bruxizme trpia

Škrípanie zubov môže viesť aj k ďalším problémom. Svaly, ktoré používame pri žuvaní jedla sa spájajú v temporomandibulárnych kĺboch (čeľustný kĺb) a práve tieto svaly sú pri bruxizme zaťažované. Škrípanie alebo zatínanie zubov tak môže byť dôvodom aj ďalších problémov, ako sú:

  • bolesti hlavy, tváre alebo krku
  • bolesti čeľuste
  • problémy s otváraním úst, žuvaním
  • bolesti ucha (v ojedinelých prípadoch)

Ako zabrániť poškodzovaniu zubov

S poškodenými zubami vám na našej klinike môžeme kedykoľvek pomôcť. Bude to však zbytočné, ak k ich poškodzovaniu bude neustále dochádzať. Poškodeniu zubov sa dá predísť. Na našej klinike vám zhotovíme špeciálnu dlahu podľa odtlačkov zubov. Dlahu si vyskúšate a v prípade potreby ju zubný lekár ešte upraví, aby perfektne sedela. Táto dlaha je vyrobená z tenkého no pevného materiálu a môžete ju nosiť v noci aj cez deň.

Škrípanie zubov
Škrípanie zubov

​Liečba bruxizmu

Zabrániť škrípaniu zubov sa dá len ak sa vie, čo ho spôsobuje. V zubnej ambulancii vám môžeme pomôcť opraviť poškodené zuby, ale dôležité je aj zmierniť alebo zastaviť bruxizmus. V tomto smere vám môžeme odporúčať pár opatrení:

  • uvoľnenie napätia krčných a žuvacích svalov s pomocou fyzioterapeuta
  • kvalitný spánok – neriešiť dôležité či stresujúce veci pred spánkom, vyhnúť sa alkoholu, nikotínu a energetickým nápojom pár hodín pred spánkom, chodiť spať a vstávať v rovnakú hodinu
  • pri dennom bruxizme si zaznamenajte situácie, ktoré vedú k zatínaniu čeľuste – časom si uvedomíte, kedy čeľusť zatínate a môžete ju skôr uvoľniť
  • pokojná poloha sánky – uvoľnené žuvacie svaly, zuby v hornej a dolnej čeľusti sa nedotýkajú a špička jazyka je za prednými zubami
  • zmiernenie stresu – terapia, meditácie,..
  • farmakologická liečba – lieky na uvoľnenie svalov alebo lieky na potlačenie úzkosti. Lekár môže odporučiť aj aplikáciu botulotoxínu do žuvacieho svalu

Lieky na bruxizmus neexistujú. Na našej klinike vám však vieme odborne poradiť. Existuje množstvo techník, ktoré môžu bruxizmus zmierniť. V spolupráci s lekármi z iného odboru medicíny vám môžeme pomôcť sa bruxizmu zbaviť. 

magnifiercrosschevron-down