Extrakcia zubov

Naša klinika BioDent Bratislava sa v prvom rade zameriava na ochranu zubných tkanív a samotné zachránenie zuba. Existujú ale priame indikácie, pre ktoré je potrebné zub odstrániť ako napríklad bolestivé a neprirodzene rastúce zuby múdrosti, úplné zničenie korunky zuba, rôzne anomálie ako nadpočetné zuby, ortodontické ošetrenie atď.
Extrakcia zubov
AKO PRIJÍMAME PACIENTOV

Úlohou našich starostlivých a profesionálnych lekárov je, aby extrakcia zuba bola čo najmenej bolestivá a šetrná. Naše skúsenosti nám umožňujú zaručiť vysoko kvalitnú liečbu a bezbolestnú extrakciu zubov nech je akokoľvek komplikovaná. Všetky extrakcie vykonávame pod lokálnou alebo celkovou anestézou.

MDDr. Marcel Riznič, PhDŠpecializácia
Maxilofaciálny chirurg. implantológ. Odborný garant kliniky.
Čo je extrakcia zuba a kedy je nevyhnutná?
Extrakcia zubov

Vlastné zuby sú vlastné, preto sa na našej klinike snažíme každý jeden zub zachrániť. Nie vždy je to ale možné a sú prípady, kedy je extrakcia zuba jediným možným riešením. Extrakcia alebo vytrhnutie zuba je invazívny zásah do chrupu, kedy je zub odstránený zo zubného lôžka. Ide o ambulantný zákrok, ktorý je na našej klinike bezbolestný. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii, takže pacient nič necíti.

K extrakcii zuba sa pristupuje keď je

 • značná časť zuba zničená zubným kazom a nie je možné ho ošetriť výplňou alebo zubnou korunkou.
 • Rozsiahly zápal v oblasti zubného koreňa, ktorý sa nedá liečiť ošetrením zubných kanálikov.
 • Zub zdrojom fokálnej infekcie – lokalizované ložisko infekcie, ktoré môže byť dôvodom ochorenie celého organizmu.
 • Ťažká parodontitída – zub sa kýva a má odhalené korene
 • aj po ošetrení koreňových kanálikov prítomný zápal s neutíchajúcimi bolesťami.
 • Zub v nevyhovujúcom postavení (často ide o tzv. zuby múdrosti).
 • Zub nemá dostatok miesta v zubnom oblúku a čeľustný ortopéd odporučil jeho vytrhnutie.

Čo robiť po extrakcii zuba

Hojenie extrakčnej rany môže trvať 4 až 6 týždňov. Počas doby hojenia ďasna a kosti je dobré ak viete ako sa o ranu starať, čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť.

 • Tampón, ktorý vloží lekár do miesta rany držte minimálne 15 minút.
 • 3 hodiny po zákroku nejesť. Po uplynutí času dajte prednosť kašovitej a riedkej strave.
 • Na druhý deň vyplachujte vlažnými čajmi (kamilka, repík, šalvia alebo vodou).
 • Studené obklady vám pomôžu proti opuchom aj krvácaniu. Obklady sú vhodné len v deň zákroku a deň po ňom. Ďalšie dni už studené obklady nedávajte.
 • Noc po zákroku je vhodné spať s hlavou vo vyššej polohe. Dajte si pod hlavu dva vankúše.
 • Pri dentálnej hygiene miesto rany nedrhnite. Zvyšnú časť chrupu si umývajte opatrne.

Čomu sa po extrakcii zuba vyhnúť

 • Časté vyplachovanie úst vodou v deň zákroku - môžete vyplaviť krvné zrazeniny, ktoré uzatvorili ranu.
 • Na minimálne 24 hodín po zákroku sa vyhnite fajčeniu, alkoholu a mliečnym výrobkom. Vyhnite sa aj horúcim nápojom a strave.
 • Vyhnite sa užívaniu liekov proti bolesti s obsahom kyseliny acetylsalycilovej (aspirín, acylpyrín,...) Táto zložka ľudovo povedané „riedi krv“ a zvyšuje riziko krvácania.

Samozrejme, že vám naši lekári povedia čo robiť a čomu je dobré sa vyhnúť. Odporučia vám lieky od bolesti, ktoré vám v prípade potreby pomôžu a poučia vás ako sa o ranu starať.

Extrakcia zubov

INDIKÁCIE PRE EXTRAKCIU ZUBOV

Extrakcia zuba sa vykonáva iba v prípade, že nie je možné zub zachrániť alebo narušuje kvalitu fungovania ostatných zubov. Prvým dôvodom je nesprávna poloha zuba, kedy zub prekáža ostatným a mohol by spôsobovať poškodenie susedných zubov ako je to u zubov múdrosti. Najbežnejšie sú tiež prípady ako tvorba cysty na koreni alebo jeho poškodenie, atrofia kostného tkaniva, neúspešná erupcia zubu múdrosti.

Extrakcia zubov

AKO PREBIEHA EXTRAKCIA ZUBOV?

Presne vieme ako vykonať extrakciu čo najpohodlnejšie a najbezbolestnejšie!

Extrakcie priamo závisí od počtu koreňov v problémovom zube, ako aj od jeho veľkosti. Podrobné informácie o tube nám poskytne röntgenový 3D snímok, ktorý je nevyhnutnou súčasťou pred samotnou extrakciou ale zároveň aj po extrakcii na posúdenie vykonanej práce.

Jednokoreňový zub (očný zub alebo rezák) je rovný, zatiaľ čo zub s niekoľkými koreňmi, napríklad horným molár ktorý má až tri koreňe ktoré môžu byť rôzne v kosti skrútené. Ak je zub aj s koreňom príliš veľký, jeho telo je rozdelené na niekoľko častí, ktoré sú jeden po druhom odstránené. Zníži sa tým zaťaženie na samotnú kosť ale aj ďasná a extrakcia je tým šetrnejšia. Proces extrakcie je tiež ovplyvnený umiestnením zuba v čeľusti. Horné zuby sa odstraňujú častejšie ako dolné zuby a vyžadujú si menej liekov proti bolesti. Medzi dolnými zubami patria k najviac extrahovnými šestky. Je to spôsobené tým že poberajú maximálny počet faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju kazu.

V prípade komplexnej extrakcie niekoľkých zubov je predpísaná celková anestézia. Napriek zdanlivej jednoduchosti tohto spôsobu odstránenia naši odborníci odporúčajú používať celkovú anestéziu iba v extrémnych prípadoch. V prevažnej väčšine situácií stačí lokálna anestézia..

RECENZIE
Som maximálne spokojná s prístupom aj prácou pána zubára aj pani dentálnej hygieničky.
NÁŠ TÍM
MDDr. Michaela Verčimáková
Špecializácia::
Záchovná a estetická stomatológia
Pracovné skúsenosti:
5 rokov

V roku 2018 ukončila štúdium odboru zubné lekárstvo na Lekárskej fakulte Masarykovej Univerzity v Brne. Ku všetkým pacientom pristupuje s veľkou mierou empatie, s cieľom poskytovať najlepšiu možnú starostlivosť. Jej špecializáciou je záchovná, estetická, protetická stomatológia a endodoncia. Svoje vedomosti a skúsenosti si neustále rozvíja účasťou na odborných školeniach.

NAŠE PRÁCE
 • Zirkónové korunky
 • Zirkónové korunky
Pred Po
 • Zirkónové mostíky Extra Bleach White
 • Zirkónové mostíky Extra Bleach White
Pred Po
 • Zirkónové mostíky a nový úsmev
 • Zirkónové mostíky a nový úsmev
Pred Po
Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.