Zubné korunky

Zubná korunka je pevná zubná náhrada, ktorá sa pripevný na zvyšnú časť vlastného zuba alebo nahradí chýbajúci zub. Zubný lekár sa pre zubnú korunku môže rozhodnúť ak pacientovi chýba väčšia časť zuba, ktorú nie je možné doplniť iným spôsobom (napríklad plombou). Korunkou je možné nahradiť celú viditeľnú časť zuba, od ďasna až po špičku zubu.
Zubné korunky
AKO PRIJÍMAME PACIENTOV

Zubár Bratislava:

Zubná korunka sa radí medzi fixné zubné náhrady. Ide v podstate o obal, ktorým je možné ochrániť a spevniť zvyšok vlastného zuba. Tu ale funkcie zubnej korunky nekončia. 

Funkcie zubnej korunky
Zubné korunky

Zubná korunka sa radí medzi fixné zubné náhrady. Ide v podstate o obal, ktorým je možné ochrániť a spevniť zvyšok vlastného zuba. Tu ale funkcie zubnej korunky nekončia.

  • Rekonštrukcia zubu (čiastočná aj úplná) – zubnou korunkou je možné vrátiť zubu jeho pôvodný tvar.
  • Ochrana oslabeného zuba – po ošetrení zubných kanálikov zostáva vlastný zub krehký a môže sa poškodiť. V tomto prípade zubná korunka chráni zub pred poškodením.
  • Strata väčšej časti zuba – poškodený alebo zlomený zub môže byť dôvodom pre nasadenie zubnej korunky. Vďaka korunke získa zub pôvodný tvar čím zostáva zachovaná jeho funkcia.
  • Estetická funkcia – korunkou je možné nahradiť aj celý chýbajúci zub. Je na nerozoznanie od vlastných zubov.

Zubná korunka sa nasadzuje na časť zubu. V prípade, že nahrádza chýbajúci zub nasadzuje sa na implantát.

Zubné korunky

Typy zubných koruniek

Zubná korunka môže byť zhotovená z rôznych materiálov. V závislosti od materiálu sa odvíja aj cena korunky.

Keramické zubné korunky

  • Môžete ich poznať aj pod názvom porcelánové alebo zirkónové korunky. V súčasnosti ide o najestetickejší materiál, z ktorého korunky môžu byť zhotovené. Keramické korunky majú vzhľad zubného tkaniva a medzi ostatnými zubmi ich nerozpoznáte. Neobsahujú kov, takže sú vhodné aj pre pacientov, ktorí majú alergiu na kov.
  • Nevýhodou tohto typu koruniek je ich vyššia cena.
Zubné korunky

Kovovo-porcelánové zubné korunky

  • Vnútorná časť korunky je zhotovená z kovu, ktorý je pokrytý keramikou. Tento typ koruniek spája pevnosť kovových koruniek s estetikou keramických koruniek. Často sa používajú v zadnej časti chrupu (stoličky) keďže táto časť chrupu je najviac mechanicky namáhaná.
  • Nevýhodou kovovo-porcelánovej korunky je fakt, že kov môže presvitať cez porcelán na povrchu korunky, čím sa zmení jej odtieň. Ďalšou nevýhodou je možnosť narušenie keramickej vrstvy korunky. Aj keď je keramika pevný materiál nemusí mechanickej námahe v zadnej časti chrupu odolať. Ak má pacient alergiu na kov tento typ koruniek mu nemusí vyhovovať.

Aj keď je cena dôležitým faktorom je lepšie rozhodnúť sa podľa iných kritérií. Aby zubná korunka dlho a bezchybne plnila svoju funkciu zamerajte sa na odbornosť a skúsenosti zubných lekárov. Na našej klinike nájdete len špecialistov, ktorí sa individuálne venujú každému pacientovi a jeho problémom so zubami. Bezbolestne a kvalitne zhotovené zubné korunky môžete mať u nás aj na počkanie. 

Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.