Vytrhnutie zuba

Osmičky, ktoré sú známejšie ako zuby múdrosti sa prerezávajú až medzi 20. a 30. rokom života. Aj preto sa im hovorí zuby múdrosti. Nie každý človek zuby múdrosti má a niekto môže mať aj deviate zuby. Prevláda názor, že zuby múdrosti na spracovanie potravy nepotrebujeme a zaobídeme sa aj bez nich, napriek tomu vedia narobiť viacero problémov, s ktorými vám v BioDent vieme pomôcť.
Aj keď zuby múdrosti v podstate nepotrebujeme vedia ako dať o sebe vedieť. Bolesť, zápaly, cysty, malátnosť,... to je len časť problémov, s ktorými sa pri zuboch múdrosti môžete stretnúť.
Vytrhnutie zuba
AKO PRIJÍMAME PACIENTOV

Bindent Bratislava Zubná ambulancia

Liečba osmičiek závisí od štádia ochorenia a stavu pacienta. Pri miernych bolestiach často postačuje dôkladná hygiena a lokálny zákrok stomatológa.

Pri zápale, ktorého príčinou je čiastočne prerezaná osmička je potrebné miesto dezinfikovať a upokojiť okolie prerezanej korunky. V niektorých prípadoch je potrebná aj antibiotická liečba.

Problémy so zubami múdrosti
Vytrhnutie zuba

V priebehu evolúcie sa rozmer čeľustných kostí zmenšil a osmičky tak nemajú dostatok miesta na prerezanie sa a zaradenie do zubného oblúka.

Čiastočne prerezaný zub múdrosti – časť korunky je prerezaná, druhá časť je prekrytá ďasnom. Baktérie nachádzajúce sa v zubnom povlaku môžu pomerne ľahko preniknúť do ďasna.

Sťažené prerezávanie – bolesť, pocit tlaku, zápal a začervenanie sliznice v mieste neprerezaného zuba. Bolesť môže vyžarovať do ucha, môže dôjsť k problémom s otváraním úst, opuchu lymfatických uzlín, opuchu polovice tváre, malátnosť,... v niektorých prípadoch môže tento stav prejsť do okoločelustného zápalu.

Dlhodobé prerezávanie osmičky – môže dôjsť k poškodeniu sedmičky (stoličky pred zubom múdrosti), bolesť sa objavuje viackrát do roka, môžu sa objaviť cysty, zvýšená telesná teplota či malátnosť.

Vytrhnutie zuba

Liečba problematických zubov múdrosti

Liečba osmičiek závisí od štádia ochorenia a stavu pacienta. Pri miernych bolestiach často postačuje dôkladná hygiena a lokálny zákrok stomatológa.

Pri zápale, ktorého príčinou je čiastočne prerezaná osmička je potrebné miesto dezinfikovať a upokojiť okolie prerezanej korunky. V niektorých prípadoch je potrebná aj antibiotická liečba. Hneď ako sa postihnuté miesto upokojí vykoná sa extrakcia alebo dekapsulácia (chirurgické odstránenie mäkkých tkanív okolo zuba).

Extrakciu osmičky zubný lekár najčastejšie odporučí keď nie je v zubnom oblúku dostatok miesta. Dôvodov pre jej odstránenie je ale viacero

  • Krivé zuby
  • Zuby rastú v nezvyčajných uhloch
  • Cysty, abscesy
  • Zápal ďasien
  • Bolesť 
Vytrhnutie zuba

Extrakcia prerezaných zubov múdrosti

Extrakcia prerezaných zubov múdrosti je ten najjednoduchší spôsob ich ošetrenia. Nesprávny uhol alebo položenie osmičiek môže spôsobiť poškodenie susedných zubov, nervov alebo čeľuste, preto je najlepšie osmičky vytrhnúť.

Pri extrakcii čiastočne prerezaného zubu múdrosti je najskôr potrebné prerezať ďasno, čím získa lekár prístup k celému zubu.

Ošetrenie osmičiek vykonávame zubnej klinike Bio Dent Bratislava v lokálnej anestézii. Ošetrenie je tak pre pacienta bezbolestné. Vďaka moderným technológiám a postupom a skúsenosti a odbornosti zubných lekárov je ošetrenie zubov múdrosti u nás rýchle. Každý pacient je pre nás jedinečný a pristupujeme k nemu individuálne. Navrhneme vám najlepšie a najvhodnejšie riešenie vašich zubných problémov, zbavíme vás bolesti a vrátime na vaše tváre spokojný úsmev.

Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.