Ošetrenie zubnych kanálikov

Endodoncia je ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov zuba. Cieľom endodontického ošetrenia je odstrániť príčinu zapáleného zuba, ktorou je zubná dreň infikovaná baktériami. Odstránením baktérií a infikovaného tkaniva sa zub zachová v ústach a nie je potrebná jeho extrakcia.
Ošetrenie zubnych kanálikov
AKO PRIJÍMAME PACIENTOV

Po dôkladnom vyšetrení, stanovení diagnózy a konzultácie so zubným lekárom vám navrhneme najlepší spôsob liečby. Keďže ide o bolestivý stav snažíme sa urobiť zákrok čo najrýchlejšie.

 

Prečo a kedy je endodoncia potrebná?
Ošetrenie zubnych kanálikov

Tkanivo, ktoré sa nachádza vo vnútri zuba a koreňových kanálikoch je zubná dreň. Cievy a nervy prechádzajú kanálikmi v zubnom koreni do zubnej drene, ktorá tak vyživuje celý zub.

Keďže sa v zubnej dreni nachádzajú nervy môžete sa pri endodoncii stretnúť aj so ľudovým názvom zákroku „vyberanie zubných nervov“.

Keď sa zubná dreň poškodí a infikuje baktériami vzniká akútny zápal, ktorý sa prejavuje silnou, pulzujúcou alebo spontánnou bolesťou. Zubná dreň postupne odumiera a baktérie prenikajú cez koreňový kanálik do kosti a následne do organizmu. Neošetrený zub je tak často dôvodom vzniku rôznych chronických zápalových ochorení, ktoré by ste bežne so zubami nespájali.

Rozsiahli alebo hlboký zubný kaz je najčastejšou príčinou infikovania zubnej drene baktériami. 

Ošetrenie zubnych kanálikov

Priebeh endodontického ošetrenia

Po dôkladnom vyšetrení, stanovení diagnózy a konzultácie so zubným lekárom vám navrhneme najlepší spôsob liečby. Keďže ide o bolestivý stav snažíme sa urobiť zákrok čo najrýchlejšie.

  • Lokálna anestézia – bezbolestný priebeh ošetrenia je na našej klinike štandardom, na ktorý si potrpíme. Používame anestetiká s rýchlym nástupom účinku a v prípade potreby, alebo priania pacienta môžeme použiť pred podaním anestetika aj anestetizujúci gél.
  • Odstránenie zubného kazu – zubný kaz je najčastejšou príčinou zápalu kostnej drene. Odstránime všetko infikované tkanivo.
  • Spriechodnenie a vydezinfikovanie kanáliku – infikovanú zubnú dreň je potrebné odstrániť aj zo zubných kanálikov. Kanáliky treba rozšíriť a vydezinfikovať. 

Ošetrenie zubnych kanálikov

Priebeh endodontického ošetrenia

  • Vyplnenie koreňového kanálika – koreňový kanálik po spriechodnení a dôkladnom vyčistení vzduchotesne vyplníme výplňou. Výplň pozostáva z sealeru (pasta, ktorá vyplní aj tie najmenšie nerovnosti na povrchu kanálika) a gutaperče (pevná a pružná hmota podobná kaučuku)
  • Nasadenie zubnej korunky – poslednou fázou pri endodoncii je ošetrenie zubnej korunky. V ošetrovanom zube nie je zubná dreň, zub je tak oslabený a krehkejší. Navyše, značná časť zuba je poškodená zubným kazom čím sa jeho odolnosť pred mechanickým poškodením znížila. Aplikovanie zubnej korunky je najlepším spôsobom ako zachrániť zvyšok zuba a udržať funkčnosť a estetiku chrupu. Zubnú korunku na našej klinike vieme zhotoviť každému pacientovi na mieru a aj na počkanie.

Pri endodontickom ošetrení používame RVG prístroj a mikroskop, len tak môžeme kanáliky dôkladne vyčistiť, spriechodniť a hermeticky uzavrieť výplňou.

Celý zákrok prebieha v lokálnej anestézii a pacient nič necíti. Po odznení anestézie môže pacient pociťovať bolesť, tá ale do pár hodín maximálne pár dní odznie.

Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.